Referat
Rapporten er en del av konsekvensutredningen for planlagt nytt Leirfossene kraftverk. Den omhandler flora, vegetasjon og fauna (fugl og pattedyr) i og rundt Øvre og Nedre Leirfoss i Trondheim kommune. Tre alternativer (A, B og C) er vurdert, samt ett 0-alternativ. Ved hovedalternativ A erstattes de to gamle kraftver-kene med ett nytt kraftverk og vannføringen mellom fossene blir sterkt redusert. Ved alternativ B og C skiftes de gamle aggrega-tene ut med nye aggregater med større slukeevne, enten i egne bygninger eller i nybygg. Begge alternativene medfører økt vannføring mellom fossene. 0-alternativet innebærer at eksiste-rende aggregater byttes ut med nye som har samme slukeevne som i dag. Vannføringen blir uendret.
Floraen i området er artsrik. Om lag 190 karplanter er registrert i vegetasjonstypene gråor-almeskog, gråor-heggeskog, kantvege-tasjon, kulturbetinget engvegetasjon og vannkantvegetasjon. Artsrikdommen skyldes gode lokalklimatiske forhold, næringsri-ke løsmasser og stor variasjon i vann- og fuktighetsforhold. Flere av vegetasjonstypene er verdifulle med tanke på biologisk mang-fold, og Leira naturreservat inneholder truete utforminger av edellauvskog. Fra influensområdet er det kjent to rødlista moser, og en karplante er norsk ansvarsart. Hovedalternativet vil trolig føre til økt begroing av vann- og vannkantvegetasjon i deler av elva, pga. mindre vannføring, økt sedimentasjon og en generell høyere vanntemperatur sommerstid. Effektene på vegetasjon vil avta med økende minstevannføring. Alternativet vil ikke påvirke rødlistearter, truede vegetasjonstyper eller verdifulle naturtyper i nevneverdig grad. Effektene på flora og vegetasjon ved de andre alternativene er minimale.
Nidelva er svært viktig for fugl og vannlevende (semiakvatiske) pattedyr. Den inneholder mange rike biotoper for fugl, i elva, våtmark, langs elvesider, og i et belte av tilstøtende biotoper langs elva. De fleste av disse forekomstene er avhengige av til-stedeværelsen av vann og næringsorganismer. Mangfoldet av fugl er størst i biotoper i/langs elveløpet, i kantsonene og i de rike skogliene av gråor-almeskog og gråor-heggeskog inn mot elva. Nidelva brukes mye av fugl hele året. Om vinteren er fore-komster både bestemt av hvor det er isfrie partier i elva og næ-ringsdyrmengder, inkludert fisk. For pattedyr er særlig oter i Nidelva og trekk av elg og rådyr over Leirfossene-området særlig sårbare for (også små) endringer i leveforholdene. Effekter av utbyggingen overfor fugl og pattedyr vil bli små av de påvirk-ninger som skjer isolert ved Leirfossene, uansett alternativ. Imid-lertid, store verdier langs Nidelva medfører at selv små endringer i konsekvens omfang gir store endringer i konsekvens betydning.
Konsekvens-vurderinger i denne rapport er begrenset geografisk til området mellom Øvre og Nedre Leirfoss. Konsekvenser av endrete strømningshastigheter mellom Selbusjøen og Øvre Leir-foss er ikke behandlet, verken for pattedyr og fugl eller flora og vegetasjon. Såfremt det skjer endringer i lokalklima, åpnere elveråker, begroing, vegetasjon, fisk eller andre næringsdyr på denne strekningen, vil flere rødlistede arter av fugl og pattedyr være sårbare. Disse konsekvenser kan potensielt være klart stør-re for biologiske forhold enn konsekvenser mellom Leirfossene, og konklusjonene for alle alternativ kan være ulike det som gis her.
|