Alle fjellrevparene fikk valper i avlsstasjonen på Sæterfjellet i år. 31 valper er vaksinert og merket og er klare for å styrke bestanden av den sterkt truete arten.
For første gang er fjellrevvalpene i avlsstasjonen på Sæterfjellet vaksinert av teamet fra NINA: Veterinær Marianne Waldum Furnes (t.v.), seniorforsker Craig Jackson og forsker Kristine Ulvund. Foto: NINA
– Det ble et bra år med tanke på antall valper. Alle parene fikk unger, og vi så at det var flere store kull. Uten sykdom og utfordrende værforhold kunne dette blitt et toppår, sier seniorforsker Craig Jackson i NINA. Han er leder for avlsprogrammet for fjellrev.
Avlsstasjonen på Sæterfjellet i Oppdal er sentral i arbeidet med å bevare fjellreven, både i Norge, Sverige og Finland. Valpene som fødes her settes ut på utvalgte steder for å gagne bestanden av fjellrev best mulig.
De siste årene er det innført utvidet helsekontroll på stasjonen, fordi de nyfødte valpene har vært utsatt for sykdom. Derfor er det tatt grep for å beskytte dem. Det er første gang fjellrev vaksineres i Norge og trolig også i verden.
Sikrer motstand mot sykdom
– Vi har sett på hvilke sykdommer som utgjør størst risiko for fjellreven. Ut fra funnene har vi vaksinert valpene mot de vanligste sykdommene, for å sikre at flest mulig overlever den mest sårbare perioden, forteller veterinær Marianne Waldum Furnes i NINA.
Vaksinen gjør valpene mer motstandsdyktige. Den beskytter mot valpesyke, smittsom leverbetennelse og parvovirus. Fjellrev i avlsstasjonen har vært smittet av både leverbetennelse og parvovirus. Mest sannsynlig har smitten kommet fra rødrev eller ville fjellrev i området, noe det er vanskelig å gardere seg mot.
– Vi forsøker å få vaksinert også de voksne avlsdyrene. Da får valpene som fødes neste år antistoffer gjennom morsmelka. Sammen med vaksinen gir det valpene et best mulig utgangspunkt, sier Waldum Furnes.
Splitt ga suksess
Kjemien i parforholdene er en annen viktig faktor for suksess på Sæterfjellet. Målet er å få flest mulig valper som kan settes ut. Noen rokeringer har satt fart på produksjonen.
– Et av parene hadde vært sammen i flere år uten å få valper. I vinter splittet vi dem, og begge har fått valper sammen med sin nye partner, sier Jackson.
Sist vinter ble 29 valper satt ut, fordelt på 20 på Hardangervidda og 9 i Sylane. Det er ennå ikke bestemt hvor årets valper får sine nye hjem.
Avlsprogrammet for fjellrev er finansiert av Miljødirektoratet.
Vaksine mot de vanligste sykdommene gjør fjellreven i avlsstasjonen på Sæterfjellet mer motstandsdyktig. Foto: Craig Jackson, NINA
Kontakt: Craig Jackson
Marianne Waldum Furnes
Les mer om fjellrev på nina.no og Felles Fjellrev